Strona Główna

Zioła dla zdrowia i urody.

 

   Spotkanie seminaryjne w tym miesiącu przygotowały nasze koleżanki. Dotyczyło ono wiedzy o ziołach, a było to możliwe dzięki uczestnictwu w listopadzie 2014r. piętnastoosobowej grupy naszych członkiń w wyjeździe studyjnym do PODLASKIEGO OGRODU ZIOŁOWEGO w KORYCINACH w ramach projektu „WARSZTATY LIDERÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO I INTEGRACJI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ”, w których uczestniczyły również panie zielarki z UTW Sokółka, Sejny oraz filii UTW Sejny z Puńska.

 

   Nas zaprosił organizator spotkania pan Jerzy Nazaruk z Sejn.

   Podlaski Ogród Ziołowy to dzieło życia pasjonata zielarstwa i wybitnego znawcy, a także wytwórcy produktów ziołowych pana MIROSŁAWA ANGIELCZYKA.

   Prowadzi on dzisiaj duże gospodarstwo ekologiczne obejmujące ogród ziołowy, las, staw i laboratorium a także inne obiekty związane z produkcją i dystrybucją produktów ziołowych o nazwie „DARY NATURY”.

   O tym wszystkim opowiedziała nam Lidia Nazaruk polecając przy okazji książkę p. Angielczyka „Obrzędy i tradycje zielarskie regionu podlaskiego”.

   W dalszej części 8. naszych uczestniczek warsztatów prezentowało poszczególne zioła, które poznały w trakcie dwudniowych warsztatów w Korycinach.

   Mówiły o właściwościach – głównie leczniczych – prezentowanych ziół, ich pochodzeniu, zastosowaniu leczniczym, kulinarnym, kosmetycznym. A są to zastosowania różnorakie, dziś często dostępne w postaci przetworzonej jako susz do naparów, odwarów, nalewek, olejków, kremów itp.

   Większość tych wyrobów powstaje w zakładzie p. Angielczyka pod wspólnym logo „Dary natury”. Wiele też prezentowanych ziół uprawianych jest w jego ogrodzie, choć rosną one też dziko na niektórych terenach (część jako rośliny chronione), a pamiętać należy, że niektóre z nich są trujące (w większych ilościach). Dowiedzieliśmy się także, że zastosowanie praktyczne mają różne części roślin korzenie, łodygi, liście, kwiaty i owoce. Do zbierania nadają się w różnych porach roku, no i do różnych celów.

   Wśród omawianych ziół były i te powszechnie znane jak dzika róża, pokrzywa, lawenda czy lubczyk, i te mało znane jak: przywrotnik, lukrecja, narecznica, miodunka a nawet marihuana. W sumie zaprezentowano nam 22 rośliny.

   Bardzo pożyteczna okazała się też komputerowa prezentacja wizualna przygotowana przez Eugenię Przydacz.

   O ziołach opowiadały: L. Trochimiuk, Z. Reduch, D. Mancewicz, T. Fiedoruk, D. Kalinowska, E. Przydacz, W. Białowieżec, I. Sidoruk.

   Wszystkim pięknie dziękujemy.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK

Foto-galeria z warsztatów botanicznych: Irena SIDORUK