Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył siódmy rok działalności.

 

   11. czerwca członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się w Sali Kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury, by podsumować kolejny rok pracy. Miło było, że przyjęli nasze zaproszenie władze miasta m.in. Burmistrz, Starosta, Wójt i przedstawiciele współpracujących z nami szkół i placówek w tym nauczyciele uczący naszych „Studentów”.

   Było sprawozdanie z naszej pracy, były również podziękowania, gratulacje, kwiaty całej licznej grupie ludzi, którzy na rzecz naszego uniwersytetu pracowali. Szczególnie miłym akcentem były dyplomy wręczane przez kol. Prezes Mirosławę Pawłowską tym członkom naszego Uniwersytetu, którzy są w nim od początku (a niektórzy go współorganizowali), tj. od 2007 lub 2008 roku. Wielu z nich aktywnie pracuje w Stowarzyszeniu dotychczas.

   W końcowej części uroczystości zaprezentowały efekty swojej pracy dwie grupy artystyczne – taneczna (z układem choreograficznym przygotowanym przez p. Justynę Birycką) i teatralna pod kierunkiem p. Antoniny Skoruk przedstawiając … „Mrówki” dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Owszem, były gratulacje i pochwały.

   Wieczór seniorzy spędzili w urokliwym miejscu Puszczy Białowieskiej, na Jagielońskiej.

   Entuzjaści wodniactwa jeszcze czekają na spływ kajakowy. Reszta członków idzie/jedzie? Na wakacje z melodią dawnej piosenki „lato, lato, lato czeka … Do widzenia wam canto cantare”.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto: Stanisław CHOMICKI, Zbigniew ANGIELCZYK

Z dziejów województwa Podlaskiego.

 

   Majowy wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku miał charakter historyczny. Dotyczył dziewiętnastowiecznych dziejów województwa podlaskiego, którego jubileusz pięćsetlecia przypadał w ubiegłym roku – według dokumentów Zygmunt Stary w 1513 roku mianował na wojewodę Iwana Sapiehę. Na tę okoliczność w Białymstoku ukazała się piękna książka o historii tych 500 lat.

Czytaj więcej: Z dziejów województwa Podlaskiego.

Profesor Barbara Kudrycka w naszym uniwersytecie.

 

 

 

       Zaprosiliśmy Panią Profesor na wykład dotyczący Unii Europejskiej jako osobę dobrze rozeznaną w jej problemach i jako teoretyk i praktyk (profesor prawa administracyjnego, europoseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2003 – 2007).

Czytaj więcej: Profesor Barbara Kudrycka w naszym uniwersytecie.

Oblicze współczesnej młodzieży.

 

 

 

       „Zmieniające się oblicze współczesnej młodzieży w kontekście relacji międzypokoleniowych”, to temat ostatniego wykładu w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który przedstawiła dr Joanna Borowik z Zakładu Socjologii Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Pani doktor gościła u nas już po raz drugi.

Czytaj więcej: Oblicze współczesnej młodzieży.

Dynastia Wazów w Puszczy Białowieskiej.

 

 

       Po raz kolejny wysłuchaliśmy wykładu dr. Tomasza Samojlika pracownika Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży zajmującego się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej.

       Tym razem wykład dotyczył:

Czytaj więcej: Dynastia Wazów w Puszczy Białowieskiej.