Strona Główna

Warsztaty Liderów Kształcenia Ustawicznego i Integracji Międzypokoleniowej.

 

   Korzystając z zaproszenia UTW w Sejnach, w dniach 24-26 listopada 2014 r., wzięliśmy udział w Warsztatach Seniorów Liderów - Kształcenia Ustawicznego i Integracji Międzypokoleniowej z: UTW Sokółka, Hajnówka, Sejny oraz Filii UTW Sejny z Puńska, połączonego z Warsztatami w zakresie wykorzystania ziół w tworzeniu produktu lokalnego, w agroturystyce i organizacji spotkań integracji międzypokoleniowej na terenie województwa podlaskiego podlegającej refundacji ze środków pochodzących z Pomocy Technicznej PROW na lata 2007-2013.

 

   W/w Warsztaty odbyły się w miejscowości Koryciny. Organizatorem tego spotkania był Jerzy Andrzej Nazaruk ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „ŚCIANA WSCHODNIA”.

   I tak, 24 listopada, w godzinach południowych sprzed gmachu Urzędu Miasta w Hajnówce piętnastoosobowa grupa słuchaczy UTW Hajnówka wsiadła do autokaru udającego się do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach koło Grodziska. To jedyny taki prywatny ogród botaniczny w Polsce. Choć droga niedaleka, na miejsce dotarliśmy już przed zmierzchem ze względu na to, iż dni jesienne są bardzo krótkie. Zakwaterowano nas w nowym budynku Centrum Edukacji Przyrodniczej w 2, 3 i 4 osobowych wygodnych pokojach z łazienką. Po rozpakowaniu, zebraliśmy się na dole w ogromnej konferencyjnej sali, gdzie Pan Jerzy Nazaruk zapoznał nas z celem naszego przyjazdu wprowadzając w tematykę Warsztatów. Dla bliższego poznania się i stworzenia swojskiej atmosfery, opowiadaliśmy o sobie, miejscu zamieszkania, zainteresowaniach itd. Oczekiwaliśmy przybycia gospodarza ziołowego raju. W programie wyjazdu studyjnego był wykład: „Gospodarstwo Agroturystyczne Ziołowy Zakątek - historia, etapy rozbudowy, dzisiejsze zasoby, plany rozbudowy i rozwoju”, który miał wygłosić Pan Mirosław Angielczyk. Pojawił się Pan, który o ziołach wie wszystko. Słuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Pan Mirosław Angielczyk opowiedział nam o swojej drodze do sukcesu. Zaczynał od nietypowej dziecięcej pasji zbierania ziół, na dzień dzisiejszy jest właścicielem firmy „Dary Natury”. To twórca ogrodu, wielki znawca ziół, praktyk, badacz historii uprawy, autor „Obrzędów i tradycji zielarskich”. Ogród ziołowy pana Mirosława Angielczyka posiada największą kolekcję roślin leczniczych i przyprawowych. Na ponad 15 hektarach uprawia się około 1000 gatunków ziół, w tym 200 leczniczych. W 2011 roku Podlaski Ogród Ziołowy otrzymał status ogrodu botanicznego, co daje mu możliwość wymiany nasion i sadzonek z ogrodami na całym świecie. Natomiast do obowiązków należy: udostępnienie ogrodu publiczności, prowadzenie działalności edukacyjnej, dbanie o rośliny zagrożone, rzadkie i takie które trzeba chronić oraz wykorzystanie roślin w celach leczniczych.

   Gospodarstwo Ziołowy Zakątek Pana Mirosława Angielczyka, w konkursie Sposób na Sukces, w 2002 roku nagrodzono za uruchomienie firmy Dary Natury zajmującej się przetwórstwem i konfekcjonowaniem ziół i owoców leśnych.

   W 2006 roku Pan Mirosław postanowił rozszerzyć działalność o przyjmowanie turystów i w tym celu zaczął przenosić stare chaty, w których urządził pokoje gościnne, stołówkę, sklepik z produktami Dary Natury, bibliotekę, saunę, a także laboratorium do zajęć z młodzieżą szkolną i dorosłymi. Na terenie Ziołowego Zakątka w ogrodzie botanicznym znajdują się pola doświadczalne, zagrody dla zwierząt i teren zalesiony, w którym rosną zioła wymagające zalesienia. Posiłki oferowane gościom opierają się na warzywach pochodzących z własnej uprawy ekologicznej oraz własnych kurach i trzodzie. I już za chwilę mogliśmy o tym przekonać się, ponieważ przy posiłku obiadokolacyjnym na pierwsze danie zaserwowano nam zupę z pokrzywy. Wszystkim ta zielona zupka bardzo smakowała.

   Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne, które spędziliśmy przy muzyce, tańcach, rozmowach i wspólnej wesołej zabawie do godz. 23.00.

   Następny dzień był bardzo roboczy. Po śniadaniu spotkaliśmy się z trzema trenerkami z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Korycinach, które przez cały czas nam towarzyszyły. Na początku trenerka poinstruowała nas o roślinach użytkowych. Omówiła działanie i zastosowanie poszczególnych ziół. Wymieniła: różę, mniszek lekarski, lukrecję gładką, wiesiołek, żeń-szeń, arcydzięgiel, lubczyk, widłak goździsty, glistnik (jaskółcze ziele) pokrzywę, lawendę, kocimiętkę, dąb, brzozę, chaber, bławatek, rabarbar, wilczą jagodę, dziurawiec, kozłek lekarski, przywrotnik, bluszczyk kurdybanek, poziomkę, narecznicę miodunkę, szczawik zajęczy, szałwię lekarską i marihuanę. W/w rośliny oglądaliśmy na ilustracjach. Już teraz wiemy, które możemy pić, które dodawać do sałatek i które przykładać na rany.

   Następna trenerka omówiła Kosmetyki ziołowe naturalne wymieniając cukier, zmieloną kawę, płatki owsiane, oleje, rumianek, nagietek, bratek polny, żywokost, korę dębu. Po przestawionych prezentacjach rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Mieliśmy do dyspozycji miseczki, łopatki, wazelinę, napary ziołowe, oleje eteryczne. Każdy uczestnik sporządził krem zgodnie z podanym przepisem.

   Po obiedzie kolejna trenerka zapoznała nas z aromaterapią omawiając jej formy, zasady stosowania i działanie olejków. Następnie przystąpiliśmy do wysłuchania wykładu o herbatach ziołowo-owocowych. Pokazano nam, z jakich części rośliny sporządza się herbaty i które są pomocne przy wzmacnianiu organizmu, kaszlu, przeziębieniu i innych dolegliwościach.

   W tym samym dniu zwiedziliśmy Firmę Dary Natury. Po powrocie ze zwiedzania, w laboratorium przystąpiliśmy do sporządzania herbat ziołowych, woreczków zapachowych.

   Wieczorem wspólna kolacja, wspólna zabawa przy muzyce i też do godz. 23.00.

   Następnego dnia śniadanie o godz. 7.30, wysłuchaliśmy wykładów Jerzego Nazaruka „Produkt lokalny – produkt kulturowy – przepisy prawne i wymogi” oraz „Przedsiębiorstwa Społeczne – alternatywny, pozarolniczy sposób zatrudnienia”. Przed wyjazdem poczęstowano nas przepysznie przygotowanymi flakami. Z Korycina wyjechaliśmy o godz. 12.00, do Hajnówki dotarliśmy o godz.13.20. Serdecznie uściski i pożegnanie współtowarzyszy szkolenia, którzy mieli do pokonania w drodze do domu sporą ilość kilometrów.

   Na najbliższym seminarium nasze koleżanki szczegółowo przekażą zdobytą wiedzę podczas w/w Warsztatów.

Autor: mgr Eugenia PRZYDACZ

Foto-galeria: Irena SIDORUK