Wycieczka do „Ziołowego Zakątka”.

 

 

   Dnia 19.06.2015 r. wyruszyliśmy do miejscowości Koryciny, gdzie znajduje się „Ziołowy Zakątek” prowadzony przez Pana Mirosława Angielczyka. Ośrodek położony jest w sercu Podlasia – 70. km na zachód od Puszczy Białowieskiej. Na 15. ha rośnie tu ponad 700. gatunków roślin leczniczych stosowanych w ziołolecznictwie i gospodarstwie domowym zarówno dawniej jak i obecnie.

 

   Naszą 48. osobową grupę oprowadzała pani Beata omawiając wykorzystanie runa leśnego oraz roślin naturalnie występujących w tej okolicy oraz uprawianych na potrzeby gospodarstwa. Leśna dróżka edukacyjna pozwoliła na obserwację roślin w ich naturalnym środowisku.

   Poznaliśmy kilkanaście roślin stosowanych przy leczeniu niektórych schorzeń skóry, regulujących ciśnienie krwi czy zwalczające inne dolegliwości układu pokarmowego. Wskazano również wiele roślin stosowanych w przepisach kuchni Podlasia. Ogród urzeka mieszaniną zapachów i różnorodnością barw kwitnących roślin. Kompleks „Ziołowy Zakątek” oferuje ok. 150. gatunków suszonych roślin, z których komponowane są różne herbatki ziołowe, mieszanki lecznicze, przyprawowe oraz lecznicze maści i nalewki.

   Oprócz roślin jest też ekologiczna hodowla zwierząt oraz mały ogród zoologiczny, w którym chodzą dumne pawie, odmiany ptactwa domowego są też dziki i różne rasy królików. Po aktywnie spędzonym przedpołudniu zaproszono nas do stołówki i poczęstowano nas smaczną zupą z pokrzywy oraz herbatkami z ziół i owoców rosnących w tym gospodarstwie.

   Odjeżdżając kupiliśmy zestawy ziół, przyprawy i owocowo-ziołowe herbatki, które będą nam przypominać wspaniałą, edukacyjną wycieczkę i piękną przyrodę „Ziołowego Zakątka”.

   Dziękujemy kol. Lidzi Nazaruk za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.

Tekst: Walentyna Tyszko-Dubow, Zbigniew Angielczyk

 

Foto-galeria: Nadzieja WEREMIUK