Strona Główna

W „Mateczniku Mazowsza”.

 

 

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na przedstawieniu operowym

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”

w „Mateczniku Mazowsza” w Otrębusach.

 

   Skorzystaliśmy z zaproszenia podwarszawskiego ośrodka Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca im. T. Sygietyńskiego w Otrębusach obchodzącego w tym roku swoje 65-lecie.

 

   To świetny pomysł, że na tę okoliczność przygotowano spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” oparty o pierwszą polską operę autorstwa Wojciecha Bogusławskiego uznanego za „ojca polskiego teatru”.

   Obecne przedstawienie wyreżyserował popularny aktor Andrzej Strzelecki. Zaprezentowana historia rozgrywa się w podkarpackiej wsi i dotyczy, jakżeby inaczej, konfliktu między dwoma konkurentami do ręki pięknej Basi. Jeden z kawalerów to tytułowy Krakowiak, drugi Góral. Po stronach obu rywali stoją całe wsie. O mało nie dochodzi do starcia, przed którym zwaśnione strony ratuje „uczony”, choć biedny Student i za pomocą „elektrycznej sztuczki” (tu ukłon w stronę oświeceniowej epoki czczącej naukę) godzi przeciwników, doprowadza do zgody i pomaga tym samym kochającej się parze.

   Historyjka ta dość błaha, ale jest okazją do zaprezentowania pięknego folkloru – strojów, pieśni, tańców. Artyści świetnie manewrują między wielofunkcyjną, bardzo nowoczesną scenografią w postaci drabin i tańczą z dużą lekkością. Równie pięknie wybrzmiewają zarówno arie, jak też pieśni chóralne. Profesjonalizm i zasłużona sława zespołu nie wymagają szczególnych pochwał.

   Mimo komediowego charakteru sztuki wyraziste jest też przesłanie ideowe utworu napisanego w dramatycznych latach rozbiorów i zbliżającego się powstania kościuszkowskiego – to hasła, zaprzestania waśni i potrzeba zgody narodowej, szacunek między ludźmi, służby ojczyźnie. Te uniwersalne myśli dobrze służą także współczesnemu widzowi.

   Sztuka została bardzo dobrze przyjęta owacją na stojąco, także przez naszych uczestników przedstawienia.

   Dziękujemy jak zwykle Lidii Nazaruk za bardzo sprawną organizację wyjazdu.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK