Strona Główna

Odpowiedniki leków. Lista leków 75 +

 

  

       W ramach seminarium słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z mgr farmacji panią Izabelą Kalitą z apteki „Bliska”, by dowiedzieć się więcej o popularnych w naszych czasach lekach generycznych, do których zachęcają często lekarze, farmaceuci a i znajomi także. Główny powód zainteresowania tą grupą leków to cena znacznie niższa od leków oryginalnych.

 

       Pani magister wyjaśniła najpierw nazwę generyczny, czyli zamiennik oryginalnego, odtwórczy.

       Może być wytwarzany po wygaśnięciu patentu na lek pierwotny (zwykle 20 ÷ 25 lat). Leki generyczne zwykle produkują inni wytwórcy, muszą one jednak spełnić ważne normy: skład podstawowych elementów, działanie dawki, forma. Dopuszczalne są tylko inne substancje pomocnicze (obojętne dla działania leku). Taki lek muszą zatwierdzić polskie i europejskie organizacje farmaceutyczne.

       Ponieważ leki generyczne nie przechodzą kosztownych i długotrwałych badań, ich cena jest znacznie niższa od oryginalnych.

       Musimy jednak wiedzieć, że nie wszystkie leki mają zamienniki.

       Jak widać więc z powyższych informacji warto z nich korzystać po konsultacji z lekarzem. Choć zdarzają się pacjenci, którzy nie tolerują takich leków. I jeszcze jedno – leki te mają zwykle inne nazwy (np. NOSPA – DESPA).

       Wiedza o lekach generycznych wiąże się po części z tzw. darmowymi lekami dla seniorów 75+. Mogą je przypisywać jednak tylko lekarze rodzinni (z oznaczeniem na recepcie S), muszą to być leki z grupy refundowanych (ryczałt, zniżka 30% lub 50%). Tak, więc nie łudźmy się, nie wszystkie potrzebne leki dostaną za darmo starsi seniorzy. Warto o tym wiedzieć.

       Korzystając z większego zgromadzenia seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili nas również przedstawiciele Policji; z-ca komendanta powiatowego mł. insp. Adam Mojsa i asp. szt. Irena Kuptel.

       Przyszli do nas z apelem o wzmożenie czujności i uwagi, a w razie potrzeby o pomoc wobec sąsiadów nieradzących sobie w codziennych sprawach, szczególnie jesienią i zimą. Poza bezpośrednią pomocą warto zauważone sytuacje zgłaszać do MOPS-u lub funkcjonariusza dzielnicowego. Przy okazji pan komendant poinformował o ogólnopolskim programie MSW i A popularyzującym ściślejszy kontakt społeczeństwa z dzielnicowymi.

       Co prawda nasze miasto uchodzi za bezpieczne, ale różnorodne problemy mieszkańców, zarówno indywidualne jak i zbiorowe wymagają pomocy.

       Pan komendant zachęcał także do bezpośrednich kontaktów z nim samym, jeśli taka potrzeba byłaby.

       Oba spotkania były bardzo pożyteczne i warte naszej uwagi.

       Dziękujemy.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Stanisław CHOMICKI