Przed ostatnim dzwonkiem ...

 

  

Przed ostatnim dzwonkiem

– przedwakacyjne spotkanie w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

       Aniśmy się obejrzeli, kiedy kończy się kolejny rok naszego wspólnego działania i spotykania się, nieco podniośle nazywanego rokiem akademickim (już dwunastym). Zgodnie z tradycją spotkaliśmy się nie tylko my – „studenci”, ale także licznie zaproszeni goście, ci, którzy przez kolejny rok swoją pracą (wykładowcy, instruktorzy)a też wsparciem organizacyjnym i decyzjami umożliwili funkcjonowanie Stowarzyszeniu jako organizacji non profit. Wszystkim złożyliśmy serdeczne podziękowania. A ze sprawozdania Prezesa UTW przypomnieliśmy sobie, że działań było wiele i różnych – od kształcących jak też trenujących fizycznie i rozrywkowych.

       By zachować akademicki charakter spotkania był też wykład.

       Tym razem zaprosiliśmy literaturoznawcę doktora Radosława Romaniuka, hajnowianina.

        Jego wykład o nieco intrygującym tytule „Tajemnice Lwa Tołstoja” miał przybliżyć nam postać tego wybitnego rosyjskiego pisarza. Historia jego życia obrosła bowiem mitami wymieszanymi z prawdą. Wykładowca starał się tę wiedzę nieco uporządkować i skomentować. Potoczna wiedza o pisarzu kojarzy go z Jasną Polaną – dziedzictwem rodzimym i społecznym z arystokratycznym rodowodem. Jednocześnie legendą właśnie obrosła historia stylizowania się artysty na chłopa, nie tylko zewnętrznie, ale też duchowo, w przekonaniu, że wzorzec chłopski to właściwy model „dobrego życia”.

       Intryguje też badaczy i zwykłych czytelników, życie rodzinne Tołstoja – późne małżeństwo z młodziutką Zofią. Rola, jaką jej wyznaczył gdzie na pierwszym miejscu było rodzicielstwo (żona przez 10 lat była w ciąży), na drugim zaś rola skrupulatnej sekretarki pisarza – zadziwiała i przerażała. Tym bardziej, że życie rodzinne sławnego pisarza budziło zainteresowanie publiczne na poziomie dzisiejszych celebrytów, co wobec jego skłonności do filozofowania, poszukiwania odosobnienia, także religijnych przemyśleń, było trudne. Ta atmosfera sensacyjności towarzyszyła Tołstojowi do ostatnich chwil życia (autor „Anny Kareniny” – jak bohater powieści – zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie tajemniczej podróży w 1910 r.). Tak legenda spotkała się z rzeczywistością, literatura z życiem.

       Dziękujemy naszemu wykładowcy za ciekawy, choć niełatwy wykład.

       Na pożegnanie ostatniego spotkania pięknie zatańczyły nasze koleżanki z grupy tanecznej. Była to jednocześnie zachęta do wieczornych tańców w puszczańskiej scenerii pikniku na Topile.

       Atrakcyjnych wakacji życzę wszystkim studentom UTW.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Stanisław CHOMICKI, Zbigniew ANGIELCZYK

Tomasz Frankowski o blaskach i cieniach futbolu

 

 

       Na majowym spotkaniu członków naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pojawił się u nas znany piłkarz Tomasz Frankowski, dziś już raczej były zawodnik. Sportowiec związany jest z Białymstokiem, ale sportowa kariera właśnie zawiodła go do wielu krajów pozwoliła poznać różne polskie i zagraniczne kluby piłkarskie, warunki w nich panujące, możliwości rozwoju zawodowego i prywatnego.

Czytaj więcej: Tomasz Frankowski o blaskach i cieniach futbolu

Bezpieczeństwo we współczesnym świecie.

 

 

       Bezpieczeństwo – słowo wieloznaczne, ale większość z nas skłania do zadumy i powagi. Myślę, że z taką postawą przyjęliśmy temat kwietniowego wykładu w naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym bardziej, że wykładowca płk dr inż. Eugeniusz NIKULIN, Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, to człowiek utytułowany – pułkownik dyplomowany, z wieloletnim doświadczeniem w służbie wojskowej i pracy naukowej.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo we współczesnym świecie.

Wracamy do Puszczy Białowieskiej.

 

 

 

       Tematyka związana z Puszczą Białowieską już kilka razy pojawiała się na wykładach w naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Nie tylko dla tego, że sąsiadujemy z Puszczą Białowieską, a i na pewien sposób „przyjaźnimy” się z jej pracownikami. Tym razem mieliśmy wykład poniekąd jubileuszowy.

Czytaj więcej: Wracamy do Puszczy Białowieskiej.

„Ocalić od zapomnienia” – starych fotografii czar.

 

 

       Nietypowy charakter miało lutowe spotkanie wykładowe naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaproszony gość już na wstępie zastrzegł, że jego wypowiedź i prezentacje nie będą miały charakteru wykładowego, a raczej formę opowiadania hobbysty, którego to pasja rozrosła się w wielki zbiór, a zbieractwo starych fotografii, – bo o nim będzie opowieść – połączona z efektami pracy innych zbieraczy zaowocowała wydawnictwami albumowymi, (z których niektóre mogliśmy obejrzeć w formie papierowej i na slajdach).

Czytaj więcej: „Ocalić od zapomnienia” – starych fotografii czar.