Wrzesień 2020r. stojący na „głowie”

 

Wrzesień 2020r. stojący na „głowie”.

 

Wycieczka rowerowa na Bachmaty.

       Epidemia COVID-19 zmusiła nas do przerwania wszystkich zajęć na UTW. Miłośnicy NW postanowili 2 razy w tygodniu chodzić z kijkami a raz w tygodniu na krótkie rowerowe wyjazdy. Podczas rowerowych wycieczek poznawaliśmy zakątki Puszczy Białowieskiej oraz jej okoliczne wsie takie jak: Budy, Postołowo, Skryplewo, Sorocza Nóżka, Nowosady (zwiedziliśmy galerię).

       15 września wykorzystując piękną, słoneczną, wrześniową pogodę postanowiłyśmy pojechać nad zalew ,,Bachmaty” w Dubiczach Cerkiewnych. Mimo przejechanych 16 km odważne dziewczyny przesiadły się jeszcze na rowery wodne i dalej pedałowały po zalewie, a miałyśmy jeszcze drogę powrotną.

 

       Przed wyjściem na spacer z kijkami 17 września zwiedziłyśmy w Nadleśnictwie Hajnówka poplenerową wystawę Rzeźby w Drewnie ,,Tajemnicza Puszcza Białowieska”.

       Podziwiałyśmy rzeźby ,,wyczarowane” z drewna.

 

,,PANGEA”

       24 września wybraliśmy się na wystawę prac wolontariuszy ,,PANGEA” zorganizowaną przez Stowarzyszenie kulturalne ,,Pocztówka". Wszystkich zainteresowanych przywitał p. D. Skibiński, który przedstawił co zostało zrobione i jakie mają pomysły na zagospodarowanie pomieszczeń po dawnym dworcu kolejowym. Na drewnianym froncie dworca jest praca namalowana przez Arkadiusza Andrejkowa - wizerunki potomków pierwszych hajnowian Niny i Mikołaja Bujnowskich.

       W 8 osobowych grupach zostaliśmy oprowadzeni po pomieszczeniach dworca, gdzie obejrzeliśmy wystawę ,,Utkane z nici” oraz wystawę prac wolontariuszy z różnych krajów.

       Zostaliśmy też oprowadzeni po odnowionych pokojach, biurze, kuchni i innych pomieszczeniach.

       Jesteśmy zadowoleni, że coś się dzieje na naszym dworcu kolejowym.

 

Newwalking na receptę 

       W ramach projektu Starostwo Powiatowe w H-ce otrzymało od Polskiej Federacji N. Walking 6 par kijków Bungy Pump, 6 par kijków do NW oraz 6 dysków motosensorycznych. Za pomocą tego sprzętu można przeprowadzać trening wzmacniający ciało, wytrzymałość, koordynację a także wykonać ćwiczenia rozciągające. Przeszkoleni instruktorzy mają przeprowadzić treningi z otrzymanym sprzętem. Nasze niezawodne ,,kijarki” postanowiły skorzystać z takich zajęć. Na nasze zaproszenie instruktorka p. Ada przeprowadziła 2 treningi po 6 osób. Spotkanie polegało na zapoznaniu z nową techniką, z kijkami BUNGY PUMP oraz pokazaniu do jakich ćwiczeń można je wykorzystać, a także jak ciekawie się z nimi chodzi. Mimo obciążenia w kijkach dałyśmy radę i wesoło i inaczej spędziłyśmy czas.

Autor: Anna TELENTEJUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Anna TELENTEJUK, Zbigniew ANGIELCZYK

Rykowisko

   

       Połowa września to czas, kiedy da się słyszeć wokalne popisy jeleni. Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni i trwa 4 tygodnie. Żyjące osobno łanie i byki spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody i efekcie dać życie kolejnemu pokoleniu.

Czytaj więcej: Rykowisko

Rozpoczęliśmy nową kadencję Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

 

       Pandemia korona wirusa i rygory z tą sytuacją związane także w naszym Uniwersytecie zakłóciła zaplanowany porządek. Nie tylko nie odbyły się (lub zostały przesunięte) wycieczki, lecz także trzeba było znacznie opóźnić zebranie sprawozdawczo-wyborcze planowane na początek czerwca. Ostatecznie odbyło się ono 8 lipca w Hajnowskim Domu Kultury (naturalnie z uwzględnieniem obowiązującego rygoru sanitarnego).

Czytaj więcej: Rozpoczęliśmy nową kadencję Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Dla Ciebie Kubusiu

Dla Ciebie Kubusiu

 

       Dziękujemy Kadrze Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce za nominowanie nas do akcji #GaszynChallenge na rzecz Kubusia chorego na SMA. Dla tak szczytnego celu nie mogliśmy pozostać obojętni. Oczywiście przyjmujemy wyzwanie i dołączamy do drużyny Kubusia.

Czytaj więcej: Dla Ciebie Kubusiu

Ruch to zdrowie, wspólna gimnastyka z WTZ

 

      Zajęcia gimnastyczne prowadzone na sali gimnastycznej w II Liceum Ogólnokształcącym z DNJB przez dwie wspaniałe nasze instruktorki cieszą się wśród ,,studentek” UTW dużą frekwencją.

       Kolejny raz wspólne ćwiczenia słuchaczek i młodzieży z WTZ poprowadziła Renia Łapińska.

Czytaj więcej: Ruch to zdrowie, wspólna gimnastyka z WTZ