Rykowisko

   

       Połowa września to czas, kiedy da się słyszeć wokalne popisy jeleni. Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni i trwa 4 tygodnie. Żyjące osobno łanie i byki spotykają się w jednym miejscu, aby odbyć gody i efekcie dać życie kolejnemu pokoleniu.

 

       Od połowy września przed zachodem słońca i o świcie można usłyszeć porykiwania samców oraz ich uderzenia wieńcami o drzewa.

       Możemy rozróżnić kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, byka stadnego, starego byka, czy np. byka wzywającego rywala do walki.

       Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań (chmara), o które musi toczyć walkę z konkurentami. W tym spektaklu udział biorą tylko silne samce z okazałym porożem.

       Na taką wyprawę po Puszczy Białowieskiej i edukacyjny spacer z p. Ewą Moroz- Keczyńską wyruszyli słuchacze UTW dn. 16 września.

       Zatrzymaliśmy się na polanie i wieży widokowej przed Siemianówką, z której można obserwować żubry i inne zwierzęta. P. Ewa wytłumaczyła termin ,,rykowisko'' oraz odpowiadała na pytania uczestników wycieczki. Następnie przejechaliśmy autokarem do miejscowości Masiewo i  przeszliśmy w ,,ciszy" na Polanę Masiewską. Obserwowaliśmy spektakl  zachodzącego słońca i mgłę, która osiadała na łąkę. W oddali było słychać porykiwania jeleni. Zwierzęta chyba nas wyczuły bo swój popis dały po opuszczeniu przez nas polany.

         Dziękujemy p. Ewie Moroz-Keczyńskiej za pouczającą i przyrodniczą wyprawę.

Autor: Anna TELENTEJUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Anna TELENTEJUK