Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

 

 

 

       Jesień, to czas przepięknej gry kolorów ciągle zmieniającej się, i powoli szykującej do zimy przyrody. Ale to także czas spadków temperatury, początek tzw. sezonu grzewczego i jak się okazuje – przygotowania naszych domów i mieszkań do zimy.

 

       Z tymi przygotowaniami nierozłącznie związane jest nasze bezpieczeństwo pożarowe. Kto inny jak nie strażacy posiadający specjalistyczną wiedzę w tej dziedzinie są najbardziej kompetentni do przekazania nam tych podstawowych zasad i prawd z tego zakresu. Poprosiliśmy o spotkanie z naszymi słuchaczami mł. bryg. Grzegorza Bajko Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, który wraz z kolegą przekonali nas do celowości instalowania czujników dymu, czadu, gazu.

       Ponadto dowiedzieliśmy się o konieczności sprawdzania szczelności przewodów kominowych, wentylacyjnych i najlepiej by wykonywali to fachowcy. Bo nie sztuka zainstalować czujnik, trzeba jeszcze wiedzieć gdzie i w jakim miejscu ma być umieszczony by spełniał swoją rolę a do sprawdzania szczelności i czyszczenia przewodów kominowych powołane są odpowiednie służby np. kominiarze.

       Instalacje i urządzenia elektryczne to bardzo częsta przyczyna powstawania pożarów. Przeciążanie instalacji tzn. podłączanie nadmiernej ilości odbiorników powoduje rozgrzewanie przewodów, które zaczynają działać jak zwykłe grzałki umieszczone pod boazerią czy też pod stropami z materiałów palnych. Wszelkiego rodzaju elektryczne urządzenia grzejne mogą być wykorzystywane ale muszą być ustawione w odpowiedniej odległości od materiałów palnych. Nie zapominajmy wyłączyć żelazka po przerwanym/zakończonym prasowaniu. Ponadto nieumiejętna naprawa np. suszarki do włosów a następnie pozostawienie jej włączonej w pościeli łóżka z powodu pospiechu, musi skutkować powstaniem pożaru.

       W naszym wieku często dotknięci jesteśmy schorzeniem tzw. „zbieractwa” co również jest groźne. Tak więc zachowanie porządku wokół nas i ograniczenie do minimum wszelkich materiałów palnych w naszym otoczeniu ma decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo pożarowe.

Autor: Zbigniew ANGIELCZYK

Foto-galeria: Stanisław CHOMICKI