Opieka farmaceutyczna w geriatrii.

 

 

       Opiece farmaceutycznej w geriatrii poświęcone było kolejne spotkanie z panią farmaceutką mgr Izabelą Kalitą.

       Nasza prelegentka na wstępie wyjaśniła specjalistyczne cechy chorób wieku podeszłego i geriatrii jako dziedziny medycyny. Zwróciła też uwagę na pojęcie starzenia się, można o jego początkach mówić już po 30-40 roku życia, ma on charakter nieuchronny, stopniowy, ale postępujący, pogarszający funkcję różnych narządów.

Szczególnie częste schorzenia tego okresu to miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, zwyrodnienia kostno-stawowe i choroba Alzhaimera. W rezultacie wymaga to najczęściej politerapii co nie jest łatwe, bo leki przypisywane przez lekarzy nierzadko są komponowane i stosowane samodzielnie przez pacjentów a wówczas wchodzą w szkodliwą interakcję powodując dodatkowe dolegliwości.

       Samoleczenie i nadmiernie aplikowane leki to jeden z najczęstszych powodów komplikacji zdrowotnych (uwaga na niesterydowe leki przeciwzapalne tzw. NLPZ). Warto też rozważnie stosować zioła – mogą powodować niewłaściwe skutki uboczne (miłorząb japoński, żeń-szeń, senes, dziurawiec i in.). zaleca się też popijanie leków wyłącznie wodą a nie sokami. Modne dzisiaj leki sprowadzane przez Internet bywają niebezpieczne, bo niepewne jest ich źródło.

       Problemem dla ludzi starszych jest zapominanie o czasie, a często i dawce zalecanych przez lekarza medykamentów. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, dozowniki i inne przedmioty ułatwiające przyjmowanie leków.

       Pani magister obszerniej omówiła kwestię zbyt częstego, wręcz nadużywanego przyjmowania leków przeciwbólowych (bezpieczny, dobrze tolerowany jest PARACETAMOL), mogą powodować krwawienie, zakłócać działanie leków cukrzycowych, nadciśnieniowych, przeciwzakrzepowych. Zalecała też ostrożność przy środkach przeczyszczających.

       Ostatnia obszerna część wykładu poświęcona była witaminom i mikroelementom. Ważne by były to leki, a nie suplementy (bo te nie są objęte kontrolą farmaceutyczną). Niektóre witaminy można przedawkować (np. witamina A). Szczególnie ważne są witaminy z grupy D (konieczna do przyswajania wapnia), K2-MK7 oraz witamina C.

       Na koniec prelegentka zwróciła uwagę na brak w Polsce opieki farmaceutycznej uregulowanej prawnie.

       Dziękujemy za bardzo pożyteczny wykład.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Stanisław CHOMICKI, Zbigniew ANGIELCZYK