Jesienny wyjazd do Warszawy 20.10.2016r

 

 

       Dzięki uprzejmości posła z naszego regionu pana Roberta Tyszkiewicza mogliśmy gościć w Siedzibie Sejmu w Warszawie. Przy tej okazji zorientowaliśmy się, że dostać się do siedziby naszego parlamentu nie jest proste. Wymaga załatwienia wielu spraw proceduralnych, a na miejscu przejścia kilku kontroli. No cóż, jest to siedziba jedna z najważniejszych instytucji państwa.

 

       Zwiedziliśmy budynek sejmu pod opieką pracownicy do tego celu wyznaczonej. Na czytelnej makiecie pokazała nam cały kompleks budowli sejmowych m. i. budynki sejmu i senatu, stary hotel poselski i kilka innych. Niektóre z nich powstały w okresie II Rzeczypospolitej, inne w czasach powojennych, aktualnie także w budowie jest siedziba komisji sejmowych.

       W dniu naszego zwiedzania odbywały się obrady plenarne Sejmu, przez chwilę mogliśmy je oglądać (akurat głos zabierał Antoni Macierewicz). Po wyjściu z budynku głównego sejmu zjedliśmy obiad w restauracji sejmowej (naturalnie po kontroli straży sejmowej).

       Druga część wycieczki miała już swobodniejszy charakter – pojechaliśmy do pięknego odrestaurowanego pałacyku Ostrogskich, gdzie usytuowane jest Muzeum Fryderyka Chopina. To muzeum, ze swoją nową multimedialną ekspozycją zostało otwarte w 2010 roku w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. I choć budowla historyczna, to muzeum jest bardzo nowoczesne, wyposażone w interaktywnie urządzenia pozwalające zwiedzającemu samodzielnie wybierać fragmenty ekspozycji. Jest ona rozmieszczona na pięciu kondygnacjach i obejmuje 11 tzw. wysp tematycznych, czyli bloków tematycznych m. i. związany z okresem młodzieńczym Chopina w Żelazowej Woli i Warszawie, okres paryski artysty, Nohant (majątek George Sand przyjaciółki Fryderyka) i związki z innymi kobietami. Obszerne miejsce poświęcone jest muzyce – kompozycjom i pianistycznej działalności Chopina (sale z prezentacjami muzyki).

       Muzeum jest niewątpliwie bardzo interesujące, ale też wymaga od zwiedzającego zarówno obycia z nowymi technologiami jak też pewnej wiedzy o formule tej placówki. Warto tam wrócić indywidualnie i oglądać bez pośpiechu.

       Tak, więc nasza wycieczka pozostawiła w nas pewien niedosyt i sporo refleksji. W szczególności, co do stylu naszej demokracji i parlamentaryzmu (także jego tradycji) jak też kultury.

       Bardzo dziękujemy za organizację wyjazdu naszej Prezes i naturalnie panu Posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew Dzwonkowski, Zbigniew ANGIELCZYK