Spływ kajakowy 2018r.

 

       W poniedziałek, 25 czerwca 2018r. podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym, ostatnim przedsięwzięciem kończącego się roku akademickiego był spływ kajakowy, dobrze nam znaną trasą, rzekami Narewka – Narew. Na miejsce zbiórki stawiło się 13-tu pasjonatów turystyki wodnej, zaopatrzonych w dobry humor i oczywiście w elementy ubioru przeciwdeszczowego (z reguły peleryny), gdyż matka natura tym razem postanowiła nieco urozmaicić nam tegoroczny spływ.

 

       Po długiej i bardzo ciepłej, wręcz upalnej wiośnie z minimalnymi opadami deszczu, właśnie tego dnia nastąpiło załamanie pogody. Spadła temperatura, pojawiło się znaczne zachmurzenie z nisko sunącymi chmurami i deszcz wisiał w powietrzu (kilkakrotnie delikatnie nas zmoczył). Nadto tego, poziom wody mierzony w stacji wodowskazowej „Narewka” przy m. Planta wynosił zaledwie 102 cm.. Tak niskiego poziomu wody w rzece w czasie naszych spływów, począwszy od 2012r. (bo od tamtego roku na kajakach witamy wakacje) do tegorocznego spływu jeszcze nie było. Skutkiem tego na całym odcinku rzeki Narewka było mnóstwo piaszczystych mielizn, wypłaceń, utrudnień w płynięciu spowodowanych płytko zanurzonymi pniami drzew, o których często dowiadywaliśmy się, gdy kajak znienacka lekko unosił się do góry szorując po nich dnem.

       Pragniemy przestrzec wszystkich wyruszających na spływ rzeką Narewką, by w przyszłości – zwłaszcza przy tak niskim stanie wody – nie wypływali w kajaku trzyosobowym. Jest on zbyt długi i zbyt mało zwrotny na tę wąską i chwilami mocno meandrującą rzekę. Po prostu jest zbyt toporny, oczywiście nie obyło się bez przygód i strat, ale co tam.

       Nie mniej jednak, spływ zakończyliśmy pełni pozytywnej energii po całodniowym obcowaniu z naturą, a dzięki przychylności naszego przyjaciela kol. Janusza Ludwiczaka mogliśmy podgrzać kiełbaski przy płonącym ognisku w Leśnym Zaciszu w Rybakach (Dom Wypoczynkowy), za co mu bardzo serdecznie dziękujemy.

Autor: Zbigniew ANGIELCZYK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Zbigniew ANGIELCZYK