Strona Główna

„Otyłość” – codzienność czy choroba.

 

 

       Temat wykładu zainteresował naszych studentów – przybyli licznie. Cieszymy się, że w naszym spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Pan Jerzy Sirak, Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka Pani Alla Gryc i Vice Przewodnicząca Rady Powiatu Hajnowskiego Pani Helena Sapieszko.

       Wykład dietetyczki Kamili Kuczkin, Dyrektora Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania w Białymstoku.

 

       Teoretyczny wykład tym razem poprzedziło praktyczne badanie zawartości tkanki tłuszczowej dla chętnych i odważnych.

       Wykład wzbogacony o wizualną prezentację, stanowił kompleksowe omówienie problemu otyłości w kontekście społecznym i zdrowotnym. Społeczny aspekt sprawy wynika z informacji, że 60% Polaków ma nadwagę i powiększa się on o 2% rocznie. Ważna też jest wiedza, że wśród czynników mających wpływ na narastającą nadwagę wśród dzisiejszej populacji wymienia się środowiskowe (zanieczyszczenie, styl życia, stres), – ocenia się je na 30%.

       Jednak na otyłość dominujący wpływ ma żywienie. Zacząć warto od uświadomienia sobie, że dawniej żywność pochodziła z rolnictwa, dzisiaj wytwarza ją przemysł spożywczy – wytwarza jej dużo, jest to żywność różnorodna „wzbogacona” chemicznie, wypełniona różnymi dodatkami, intensywnie reklamowana, no i modna. Skutki widzimy na sobie i innych.

       A warto wiedzieć, że 70% chorób jest dieto – zależna. W wykładzie wymieniono długą listę chorób – znanych i mniej kojarzonych z żywieniem (np. depresje, żylaki, bezsenność).

       Wykładowczyni postawiła ciekawe pytanie, – „Czym się różni żywienie od odżywiania”, by uzasadnić, że odżywianie skutkuje zbilansowanym żywieniem, prowadzi do równowagi w organizmie, gdy tym czasem jedzenie niewłaściwe, choć obfite powoduje nierzadko niedożywienie komórkowe będące prostą drogą do różnych chorób. Ich leczenie farmakologiczne często powoduje dalsze choroby i koło się zamyka.

       Próby stosowania modnych diet dają pozytywne skutki na krótko (m. in. przez niedobory potrzebnych składników i osłabienie organizmu).

       Wykład sugerował więc, że walka z otyłością powinna przebiegać pod fachową kontrolą, w sposób długotrwały i konsekwentny.

      P. Kamila pochwaliła się na koniec, że jej placówka odchudziła już o 300 kg grupę hajnowian. Poczuliśmy się zachęceni do podobnych działań.

       Swoistym wstępem do terapii zajęciowej był występ zespołu „Skowronki” z Mochnatego. 12-osobowy chór mieszany dostarczył nam sporo pozytywnej energii i emocji brawurowym śpiewem ludowych piosenek z naszych okolic. Widownia chętnie pomagała i akompaniowała oklaskami.

       Po zakończeniu (bisowanego!) występu śpiewacy i studyci przemieścili się jeszcze na krótki ciastowy poczęstunek do kawiarni HDK (ciasta ekologiczne własnego wypieku studentek). Śpiewy i pląsy jeszcze trochę potrwały. Warto dodać, że „Skowronki” mieliśmy przyjemność poznać kilka miesięcy wcześniej, kiedy zwiedzaliśmy miejscowości gminy Hajnówka. Już wtedy nam się spodobały i postanowiliśmy ich zaprosić do nas. Tak wówczas jak i obecnie zespół wystąpił dzięki osobistemu zaangażowaniu Pani Wójt Gminy Hajnówka Olgi Rygorowicz.

        Przy okazji promowano projekt „Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce ośrodkiem edukacji komputerowej hajnowian w wieku 50+ w ogólnopolskim programie Polska Cyfrowa Równych Szans” w Projekcie systemowym – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK 

 

Foto: Irena Sidoruk, Zbigniew Angielczyk