Strona Główna

„Choroby zwyrodnieniowe stawów. Cukrzyca typu 2.”

       Kolejne comiesięczne spotkanie dotyczyło tematyki medycznej.

       Doktor Małgorzata Pietrzak – Zakrzewska swój wykład poświęciła chorobom zwyrodnieniowym stawów, które po czterdziestym roku życia dotyczą zdecydowanej większości populacji, w większości kobiet. Jest to efekt naszego trybu życia: mało ruchu, dużo siedzenia i jedzenia, czego skutkiem jest otyłość. A tymczasem w naszych genach mamy zaprogramowany inny tryb życia.

 

       Nasze stawy zużywają się szybciej i dają znać o sobie bólami, sztywnością, stanami zapalnymi. Możliwości ich wyleczenia właściwie nie ma, dolegliwości można tylko łagodzić lub je wymienić (biodrowe, kolanowe). I zdarza się to coraz częściej. Lepiej, więc zapobiegać. Do zdrowego sposobu życia zachęcają lekarze i telewizja oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

       Pani doktor część wykładu poświęciła też drugiej cywilizacyjnej chorobie – cukrzycy, której przyczyny w części są podobne do stawowych, choć skutki znacznie poważniejsze. Tu źródło choroby to nieprawidłowości funkcjonowania insuliny w organizmie. Poza lekami wiele też możemy sobie pomóc sami.

       Wykład był bardzo przystępny i przekonywujący, a komunikatywność i swoboda wypowiedzi pani doktor bardzo przekonywała słuchaczy do troski o zdrowie własne i swoich bliskich.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK

 

 

Foto: Irena Sidoruk, Zbigniew Angielczyk