Dziedziczenie – o tym warto wiedzieć.

 

  

       Majowy wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku należał do grupy informacyjnych, ale jakże ważnych dotyczył informacji dla seniorów – prawa spadkowego. Wykład przygotował dla nas doświadczony notariusz pan Marek Wasiluk.

 

       W powszechnym (i potocznym) przekazie wiemy sporo na ten temat. A tymczasem na wiele pytań nie umieliśmy poprawnie odpowiedzieć.

       Na wstępie należy być świadomym, że prawo spadkowe zawiera Kodeks cywilny, w którym pojawiają się kolejne terminy prawne, nie zawsze zgodne z obiegowym rozumieniem słów. Dotyczy to takich określeń jak: spadek, spadkobierca (osoba cywilna lub prawna), dziedziczenie (z mocy prawa lub inną drogą), testament. To ostatnie określenie wymaga obszernego komentarza, bo dotyczy zarówno form i warunków jego sporządzania, jak też osoby, na rzecz której ów zapis testamentowy może być wykonany, także również kiedy i kogo można wydziedziczyć podważając zapis testamentowy. Sporo też miejsca w wykładzie poświęcono możliwościom ubiegania się o uzyskanie części spadku, jeśli osoba nie została uwzględniona w testamencie lub zapisie. Dotyczy to najczęściej roszczeń o tzw. zachowek (zachowek, to świadczenie należne od spadkobierców).

       Uwagi wymaga też sprawa przyjmowania spadku (który przyjmuje się łącznie z długami). By uniknąć takich kłopotów warto się posłużyć zastrzeżeniem, że przyjmuje się spadek „z dobrodziejstwem inwentarza”, co znaczy, że do sumy zawartej w spadku.

       W całości wykładu – bardzo szczegółowego i komunikatywnie przekazanego – pojawiło się wiele niuansów. Pan notariusz radził więc, by przy formułowaniu testamentu lub przyjęciu spadku zasięgnąć fachowej porady prawnej.

       Naszemu wykładowcy bardzo serdecznie dziękujemy za tak ważne wiadomości.

       Także ucieszył nas patriotyczny występ przedszkolaków z przedszkola nr 3.

 

       Ps.

       Autorka tekstu serdecznie przeprasza 2-gą grupę kulinarną za brak wpisu z podziękowaniem za bardzo smaczny poczęstunek kolorowymi przekąskami przygotowanymi za własne środki finansowe, dla wszystkich uczestników majowego spotkania UTW. Było to mile i sympatyczne urozmaicenie spotkania.

 

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Zbigniew ANGIELCZYK