Strona Główna

Bezpieczeństwo we współczesnym świecie.

 

 

       Bezpieczeństwo – słowo wieloznaczne, ale większość z nas skłania do zadumy i powagi. Myślę, że z taką postawą przyjęliśmy temat kwietniowego wykładu w naszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym bardziej, że wykładowca płk dr inż. Eugeniusz NIKULIN, Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, to człowiek utytułowany – pułkownik dyplomowany, z wieloletnim doświadczeniem w służbie wojskowej i pracy naukowej.

 

       Pan pułkownik hasło tematyczne potraktował można by powiedzieć, totalnie i globalnie, nie ograniczając się do spojrzenia wojskowego. Najprościej bezpieczeństwo to brak zagrożeń, ale czy to stan stały i trwały, czy raczej proces, który wymaga ciągłej analizy, wyborów, rozstrzygania dylematów, szukania zabezpieczeń i podejmowania ryzyka?

       Wykładowca poszedł tym właśnie tropem podkreślając, że odnoszą się one do wyzwań naszych czasów – przełomu XX i XXI wieku. By mówić o bezpieczeństwie, trzeba mieć wiedzę o współczesnym świecie, w którym dynamika przemian jest ogromna i nie da się jej zamknąć w granicach państw. Nie da się zastosować dawnego porzekadła „moja chata skraju”. Dlatego w wykładzie trzeba było uwzględnić rywalizację mocarstw i zmienność sytuacji obu państw USA – ZSRR (m.in. rozpad ZSRR), ich wpływ na Europę, najbardziej nas interesujący obszar i nasze w nim usytuowanie polityczne (wejście do Unii Europejskiej i NATO). Ale zmiany polityczne w całej Europie Środkowo-Wschodniej spowodowały także przeobrażenia w innych dziedzinach życia (gospodarka, komunikacja, demografia, przepływ ideologii, technologii, informacji, stylu życia i innych).

       Nasza wolność po 1989 r. zwiększyła nasze bezpieczeństwo, czy raczej przyniosła nowe niepokoje i wyzwania? To nowe pytania i problemy, które musimy sobie zadać. A nie da się także uniknąć pytań globalnych, najpierw europejskich, a potem światowych.

       Czy członkowstwo w Unii Europejskiej nas rozwija czy też ogranicza – to przecież przedmiot całkiem aktualnych sporów u nas i w całej Europie. Gąszcz spraw szczegółowych i globalnych przeciętnemu człowiekowi mąci w głowie i budzi niepokój. A środki przekazu bombardują nas nowym słownictwem: globalizacja, integracja, fragmentacje, ekologia, cyfryzacja. Jak się w tym świecie poruszać? Jak te nowości i umiejętności obce, niezrozumiałe, ogarnąć i zrozumieć? A to tylko niektóre obszary spraw. Bo nie unikniemy myślenia o zbrojeniach (międzykontynentalne rakiety balistyczne, odstraszające „bestie głębin”), starych mocarstw i nowych (Chiny, Pakistan, Korea Północna, Indie).

       W tym skomplikowanym świecie pracują też całe sztaby tworzące potrzebne rządzącym „wizerunki” państw i ludzi – na użytek gawiedzi, bo istotną sprawą w tej grze sił jest „umiejętność zarządzania strachem” – to broń precyzyjna i skuteczna. Gdyby, więc chcieć odpowiedzieć na pytanie, co nam może dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo, to odpowiedzi jednoznacznej nie znajdziemy. Co nie znaczy, że nie warto jej szukać.

       Co warto? Starać się o dobrą informację, dbać o rozwój gospodarczy, dążyć do „maskowanej” neutralności.

       Nie da się ukryć, że wykład, – choć świetnie przeprowadzony, komunikatywny i angażujący słuchaczy – zostawił w głowach natłok sprzecznych myśli i niepokojów. I za to Panu Pułkownikowi bardzo dziękujemy. Bo jednak lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Dziękujemy też za bonus w postaci zadziwiającej twórczości poetyckiej – bardzo nas ujęła. Może to dowód, że w tym zwariowanym świecie pozwala ona nam zachować dystans.

       Łagodząco też wpłynął na słuchaczy piękny występ młodych artystek z Hajnowskiego Domu Kultury – „Studia Piosenki HDK”– solistek – wokalistek z liryką śpiewaną i grupą taneczną w energetyzujących nowoczesnych tańcach.

       Bardzo dziękujemy za chwile relaksu.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Stanisław CHOMICKI, Zbigniew ANGIELCZYK