Inauguracja roku akademickiego 2021/22

 

 

Inauguracja roku akademickiego 2021/22

w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

       13 października po raz piętnasty zabrzmiał tradycyjny hymn studencki Gaudeamus przypominając, że warto się cieszyć z początków kolejnego okresu wspólnego spotykania się nie tylko towarzyskiego, ale też możliwości zdobywania wiedzy (wykłady), poznawanie bliższego i dalszego świata (wycieczki), poprawianie kondycji fizycznej (gimnastyka, marsze Nordic Walking).

O tych sprawach przypominał wszystkim w powitalnym wystąpieniu prezes UTW Anatol Ochryciuk, a także zaproszeni goście, wiceburmistrz Ireneusz Kędyś, Szef Instytutu Nauk, w który przekształcono Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej prof. Sławomir Bakier.

       Akademicki charakter spotkania uświetnił wykład pani doktor Małgorzaty Pietrzak – Zakrzewskiej na jakże bliski nam temat chorób kostno – stawowych. Bowiem bardzo wielu z nas odczuwa ten „temat” na własnych kościach. Pani doktor, z sobie tylko posiadaną umiejętnością przybliżyła nam ten niełatwy temat wspomagając go przejrzystymi slajdami wyjaśniając jak funkcjonują – kręgosłup, kolana i inne części ciała. Uświadamiając zawiłości i współzależności ich działania. Zrozumienie tych procesów pozwoliło zrozumieć, że nasza wewnętrzna „maszyneria”, jak każda, zużywa się z czasem jej użytkowania. Ale jak każda (szczególnie skomplikowana) maszyna może być wykorzystywana właściwie, prawidłowo, oszczędnie, lub nie. I wtedy zużywa się szybciej i niestety odczuwalnie. Możemy jednak te negatywne procesy trochę przyhamować – właściwym trybem życia, ruchem, dietą (tusza) i oczywiście korzystaniem z pomocy medycyny. Pani doktor rozpoczynając swój wykład użyła stopniowania a najważniejszy cel jaki określiła to poskładać swoje myślenie, bowiem człowieka a w szczególności starszego człowieka trzeba traktować HOLISTYCZNIE (całościowo, zwłaszcza unikać stresu), a zdrowie fizyczne widzieć w ścisłym związku ze stanem psychicznym, mając na względzie także współzależność organów wewnętrznych. Te uwagi odnoszą się nie tylko do pacjentów, ale też służby zdrowia.

       Bardzo serdecznie dziękujemy pani doktor, za ten niezwykle przekonywujący i komunikatywny wykład, który łączył w sobie obrazowość przekazu z prostotą formy wypowiedzi pozwalających dotrzeć do przeciętnego odbiorcy. Życzliwość i serdeczność postawy dostaliśmy od wykładowczyni jako gratisową tabletkę znieczulającą.

       Liczymy na przyszłe spotkania.

       Występ młodych piosenkarek po wykładzie (ze Studia Piosenki HDK) pozwolił wyjść ze spotkania w miłym nastroju.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Irena SIDORUK