Seniorzy bezpieczni w cyfrowym świecie

 

 

       W dniu 31 stycznia 2023 słuchacze UTW wraz z członkami Klubu Amazonek w Hajnówce uczestniczyli w seminarium „Seniorzy bezpieczni w cyfrowym świecie” w ramach warsztatów „Aktywni+” prowadzonych przez Pana Kamila Bartosza Godończuka.

 

       Warsztaty poświęcone były bezpieczeństwu w sieci i miały na celu ostrzeżenie seniorów przed oszustami i cyberprzestępcami czyhającymi w internecie. Prowadzący zwrócił uwagę na bezpieczne otwieranie linków do stron internetowych oraz szczególne zwrócenie uwagi na:

1. Odpowiednie zabezpieczenie komputerów przed nieproszonymi gośćmi.
2. Korzystanie z bezpiecznych przeglądarek internetowych.
3. Szczególne zwracanie uwagi na pasek adresu strony.
4. Ostrożne korzystanie z poczty elektronicznej, klikanie w nieznane linki może zainfekowac komputer wirusem lub złośliwym typem oprogramowania.
5. SCAM – wiadomości z obietnicą otrzymania dużej ilości pieniędzy, to są zazwyczaj próby oszustwa.
6. Bezpieczne hasła.
7. Ochronę swoich danych osobowych, nie podając na stronach swojego numeru pesel, nr dowodu osobistego.

       Ponadto prowadzący wskazał strony do blokowania uciążliwych reklam oraz jak ustawić zapory sieciowe w celu zminimalizowania ryzyka korzystania przez osoby postronne np. ze zdjęć na naszym komputerze.

       Wiedza przekazana na warsztatach jest bezcenna, prowadzący uświadomił nam ile niebezpieczeństw niesie za sobą korzystanie z internetu i jak ważne jest bezpieczne korzystanie z sieci.

Autor: Antonina FIEDORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK