Wspólny obiad z diabetykami

 

       Gościnne progi Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowy Zakątek” Mirosława Angielczyka w Korycinach powitały uczestników Czwartkowych Obiadów u Diabetyków. Obiady Czwartkowe to tradycja wpisana w działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Wojewódzkiego w Białymstoku.

       „Czwartkowe obiady u diabetyków” to cykliczne spotkania organizowane na wzór czwartkowych obiadów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Sięgając do tradycji Oświecenia i wzorując się na królewskich obiadach  stowarzyszenie poszukuje nowych, skutecznych form edukacji, integracji i rehabilitacji społecznej oraz promuje zdrową i ekologiczną Podlaską żywność.

       Podczas królewskich obiadów rozprawiano o sprawach ważnych dla całego społeczeństwa. Na Czwartkowych Obiadach u Diabetyków dyskutuje się również o najpoważniejszych sprawach dotyczących choroby jaką jest cukrzyca.

       Przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce w dość licznej grupie 50. osób, mieli okazję uczestniczyć w/w obiedzie. Inicjatywa Podlaskiego Stowarzyszenia Diabetyków za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej było we wtorek 20 czerwca 2023r. Na spotkaniu zorganizowanym w Korycinach pojawiło się ponad 150. osób, oprócz Hajnówki obecne były osoby z Bielska Podlaskiego, Wasilkowa, a nawet i z Lublina.

       Powyższa impreza zaplanowana była na godz. 13-ą, a nasza grupa zjawiła się na miejscu już o godz. 11-tej, dlatego też mieliśmy czas i możliwość zwiedzenia Ziołowego Zakątka.

       Ziołowy Zakątek to unikatowy w skali kraju obiekt agroturystyczny położony w samym sercu regionu Polski, Podlasia. To atrakcja dla tych wszystkich, którzy szukają wytchnienia i wypoczynku. Jego sercem jest Podlaski Ogród Botaniczny. Zobaczyć tu można ok. 1500. odmian roślin leczniczych i aromatycznych. Obiekt na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję Podlasia. Znajdujemy tu charakterystyczną dla regionu zabudowę wiejską, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła. Ich zapach roznosi się tu wszędzie, wystarczy delikatny podmuch wiatru. Wokół roślin fruwają motyle, pszczoły, trzmiele. Czas tu płynie spokojnie i w harmonii z naturą.

        Dwugodzinne zwiedzanie tego miejsca szybko nam minęło i punktualnie o godz. 13-tej zjawiliśmy się na sali konferencyjnej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej cierpliwie czekając na rozpoczęcie imprezy Czwartkowych Obiadów u Diabetyków. Czekano na pojawienie się grupy z Wasilkowa. Wreszcie po 15 min spotkanie rozpoczęto.

       Przywitani zostaliśmy przez prowadzącego imprezę Hetmana Jana Klemensa Branickiego, który tymi słowami zwrócił się do zebranych „…witam wszystkich gości, co sławetne Czwartkowe Obiady u Diabetyków odwiedzają, aby jadła zdrowego posmakować i nauk mądrych ludzi posłuchać, co by dobre zdrowie zachować...”.

       Następnie uczestników powitała Danuta Roszkowska, prezes podlaskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Białymstoku. Aby tradycji stało się zadość odśpiewano hymn Stowarzyszenia rozpoczynający się od słów „Chociaż często nam w życiu pod górkę, chociaż rzadko nam w plecy wieje wiatr wciąż wierzymy, że wszystko przed nami i że razem zdołamy pokonać goryczy smak…”

       O oprawę muzyczną zadbał zespół Maestro o bardzo zróżnicowanym repertuarze, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy przybyli goście wspaniale się bawili śpiewając różne piosenki, tańcząc w rytm muzyki. W przerwach artystycznych rozmawiano o zdrowym odżywianiu i o profilaktyce w zakresie cukrzycy. Spotkanie zakończył obiad i czas było wracać. Ziołowy Zakątek w Korycinach odwiedzimy raz jeszcze  ale tym razem w ramach wycieczki w dniu 19 lipca 2023r.

Autor: Eugeniusz MAKAREWICZ

Foto-galeria: Eugeniusz MAKAREWICZ