Dalmatyńska Eskapada

 

 

       W dniach 18.05÷27.05.2024 43 słuchaczy UTW w Hajnówce brało udział w wycieczce do Słowenii Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji – „Dalmatyńska Eskapada”.

       Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru po Ljubljanie – stolicy Słowenii. Dalej pojechaliśmy do jaskini Postojna – jednej z największych w świecie jaskiń o łącznej długości 24 km. Po przejażdżce kolejką elektryczną zobaczyliśmy zespół grot, skał i podziemnych przejść z wielometrowymi mieniącymi się różnymi kolorami naciekami skalnymi stalaktytów i stalagmitów, oraz kurtyn skalnych. Szczególną osobliwością jaskini jest występowanie odmieńca jaskiniowego – ludzkiej rybki, żyjącej wyłącznie w wodach dynarskiego krasu.

       Przejazd do Plitvic i zwiedzanie parku narodowego Plitwickie Jeziora, gdzie na obszarach porośniętych przez buki, jodły i świerki, na długości 8 km. Znajduje się 16 turkusowych tarasowo położonych jezior połączonych ze sobą 72 wodospadami. Obszar parku zaliczany jest do światowego dziedzictwa naturalnego i wpisany jest na listę UNESCO.

       Następnego dnia jedziemy do Spilitu i Trogiru. Zwiedzamy największe miasto Dalmacji – Split z zabytkowym centrum (UNESCO), którego zabudowa odzwierciedla burzliwe dzieje regionu, krzyżowały się tutaj wpływy weneckie, francuskie i austriackie. Oglądamy ruiny antycznego pałacu cesarza Dioklecjana, jednego z najpiękniejszych w Europie przykładów rzymskiej architektury obronnej, katedrę, mauzoleum cesarza i malowniczy port. Po spacerze pod palmami nadmorską promenadą Rivą jedziemy do Trogiru. Układ ulic tej wyspiarskiej osady pochodzi z czasów greckich, a późniejsi władcy upiększyli je wyjątkowymi budynkami mieszkalnymi i twierdzami. Zobaczyliśmy gotycko-renesansowy ratusz i katedrę św. Wawrzyńca z XIII w. Trogir wpisany został na listę UNESCO jako jedno z najlepiej zachowanych miast romańsko-gotyckich w centralnej Europie.

       W 5 dniu naszej wycieczki po przejeździe malowniczą nadmorską trasą zwiedzamy Dubrownik (UNESCO) zwany perłą Adriatyku. To wspaniałe miasto pełne zabytków i niezwykłych uliczek. Podczas spaceru po mieście otoczonym potężnymi murami obronnymi poznaliśmy jego historię, a także jego zabytki – klasztor franciszkanów z przełomu XIV i XV wieku, katedrę oraz Muzeum Apteki. Rejs statkiem wokół Dubrownika był dodatkową atrakcją.

       Dodatkowymi atrakcjami były wycieczki do Szybeniku na wyspie Korcula, wycieczka do Mediugorie i Mostaru oraz piknik rybny na platformie do hodowli małży.

       Po pożegnaniu z Adriatykiem ostatniego dnia zwiedziliśmy Park Narodowy Krka, położony na terenie ukształtowanym przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka przepływając przez wapienne podłoże wytworzyła nieregularne koryto przepływając przez 17 kaskad, szerokich na prawie 100 m.

       Przeżyliśmy niesamowitą przygodę pełną widoków które pozostaną na długo w naszej pamięci.

       Serdecznie dziękujemy naszej przewodniczce Pani Ani, której profesjonalizm i perfekcja w prowadzeniu naszej eskapady zasługuje na szczególne uznanie. Dziękujemy również Jarkom – naszym kierowcom za bezpieczne przejazdy i pomoc w trasie.

Autor: Jarosław TROCHIMCZYK

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Tadeusz KANAREK