Wyjazd studyjny grupy członków UTW do Łukowa i Puław
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 02, grudzień 2023 17:26
- Administrator
W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia remontu pomieszczeń przygotowywanych na Klub Seniora, nad którym nasze UTW ma przejąć opiekę i jego organizację Zarząd UTW stara się pozyskać wiedzę o funkcjonowaniu takich placówek w naszych miastach.
Tym w głównej wierze podyktowany był ostatni wyjazd do dwóch niezbyt odległych ośrodków w województwie lubelskim.
Warto wspomnieć, że podobnych klubów w ostatnich czasach pojawia się coraz więcej również w naszym województwie (przygotowuje się powołanie RADY SENIORÓW przy marszałku województwa, bo seniorów przybywa – ok. 20% populacji na białostocczyźnie).
Nasze spotkanie z seniorami z Lubelszczyzny rozpoczęliśmy od Łukowa. Działa tam rada seniorów i pod jej agendą 8. klubów. Kluby korzystają ze środków finansowych Rady Miasta, a także innych funduszy na różne fory działalności. Kluby prowadzone przez opiekunów(na określonych zasadach finansowych), prowadzą zajęcia 1 ÷ 2 razy w tygodniu w budynku przeznaczonym na działalność ludzi starszych.
Chętnych do uczestnictwa w tych spotkaniach jest dużo. Toteż do zapisania się do poszczególnych grup są kolejki.
Członkowie takiej grupy przyjęli nas bardzo serdecznie i gościnnie, opowiedzieli swoich formach działania – prace artystyczne, rękodzielnictwo, spotkania z gośćmi itp. Doroczną formą skupiającą seniorów z miasta jest coroczna Seniorada.
Druga część naszej wycieczki miała miejsce w nieodległych Puławach (gdzie mieliśmy także nocleg i wyżywienie).
Z gospodarzami spotkaliśmy się w pałacu księżnej Izabeli Czartoryskiej. Pałac mieści się w ogromnym starym parku, budowla niedawno odnowiona – ogromna i robi imponujące wrażenie. W drodze do Pałacu witają nas z ciekawością – stali mieszkańcy – piękne pawie strzegą „Osady Pałacowej Izabeli Czartoryskiej”. U wejścia czytamy hasło – ideę tej Osady „Przeszłość – Przyszłości” odzwierciedlający sens tej placówki.
Nasz pobyt w „Osadzie” trwał niemal cały dzień. Bo zwiedzaliśmy i poznawaliśmy nie tylko „Pomnik historii”, ale także tę część która stanowi „PAŃSTWOWY INSTYTUT UPRAWY, NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA” – placówką naukowo – badawczą i doświadczalną, ważną i cenioną w skali europejskiej. Pracuje w niej 11. instytutów badawczych. Badania tu prowadzone mają charakter innowacyjny zarówno dla szeroko rozumianego rolnictwa zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym, również w zakresie ochrony środowiska.
Instytut (istniejący do 1950 roku) współpracuje z placówkami uniwersyteckimi i jest kuźnią kadr naukowych. Stojący na czele placówki prof. Stanisław Krasowski (kolega naszego szefa z czasów studiów) opowiedział nam nie tylko o funkcjonowaniu Instytutu, ale także o bogatej historii rodu Czartoryskich w Puławach.
Po części dotyczącej placówki naukowej „przejęła” naszą grupę pani przewodniczka, opowiedziała nam i pokazała prywatne apartamenty Pałacu i ludzi tam żyjących, podkreślając nie tylko arystokratyczne życie mieszkańców ale i uwikłania w historię czasów zaborów, wojen, dramatów rodzinnych.
Warto tu przytoczyć słowa ówczesnego hymnu studenckiego „Byśmy dalej tak śpiewali, wolni mogli być, i dla Polski pracowali, póki będziem żyć”.
Wychodząc z Pałacu przytoczę jeszcze ważną uniwersalną poniekąd myśl właścicielki Pałacu „Żeby widzieć przyszłość, trzeba wiedzieć skąd się przyszło”.
Ostatnia część naszego pobytu w Puławach miała miejsce w ośrodku przeznaczonym dla seniorów. Mają w nim miejsce różne formy i cele działania na rzecz ludzi starszych. Tu mają zajęcia różne grupy seniorów prowadzone przez liderki (zatrudnione przez miasto). Tu mają miejsca spotkania, działania typowo klubowe, rekreacyjne. Ze względu na różnorodne działania na rzecz seniorów (również terapeutyczne i opiekuńcze) ściśle klubowe zajęcia mają określony czas i mogą pomieścić określoną ilość osób. Finansowanie ośrodka podobne jak w Łukowie.
Grupa z którą spotkaliśmy się mówiła o ciekawych formach pracy i zadowoleniu.
Ze względu na nasz ograniczony czas pożegnaliśmy się z gospodarzami zapraszając ich do nas.
Informację o naszym studyjnym, trochę „wywiadowczym” trochę wycieczkowym wyjeździe chciała bym zakończyć stwierdzeniem, że było to 2 dni bardzo bogate w różnorodną, ciekawą wiedzę. Liczę że przyda się ona do naszej klubowej działalności.
Bardzo serdecznie dziękujemy koledze Prezesowi a także wszystkim innym organizatorom naszego wyjazdu.
Autor: Antonia SKORUK
Foto-galeria: Irena SIDORUK
Wizytę studyjną zrealizowano w ramach zadania ,,Miejsce Aktywności Lokalnej Klub Seniora” finansowanego z projektu „Hajnówka OdNowa-Zielona Transformacja” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.