20/11/2024 Wykład Bezpieczeństwo seniorów w internecie

  Wykład pt. „Bezpieczeństwo seniorów w Internecie” w dniu 20.11.2024r.

 Comiesięczne spotkanie wszystkich członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce, jak zawsze rozpoczęło się informacjami o bieżących sprawach naszego Stowarzyszenia.

Prezes Anatol Ochryciuk przedstawił ważne wiadomości zaczynając od informacji, że aktualna ilość członków stowarzyszenia to ponad 260 członków. Brzmi to dumnie i budująco zważywszy małomiasteczkowość społeczności Hajnówki. Tym bardziej, że dowiedzieliśmy się, iż na początku przyszłego roku nasza siedziba wzbogaci się o nową dużą salę, która w zamierzeniach będzie przeznaczona na zajęcia ruchowe (gimnastykę i zajęcia rehabilitacyjne – być może z udziałem fachowców-terapeutów).

 

Dalsze informacje przekazały osoby prowadzące różne formy pracy w grupach tematycznych np. turystyka.

Inne formy działalności to różne spotkania tematyczne (od śpiewania do gotowania przez szydełkowanie) i okolicznościowe (Wigilia).

Część informacyjną zakończyła zapowiedź najbliższego spotkania w Klubie Seniora poświęconego wiedzy o naszych przodkach ( szukamy śladów przodków).

 

Podstawowy temat wykładu omówiła Koordynatorka Warszawskiego Instytutu Bankowości ds. projektów edukacyjnych – Aleksandra Czyrkowska. prowadzonych pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji zatytułowanego „Bezpieczeństwo seniorów w Internecie”

Ponieważ temat jest „na topie” nie tylko w przestrzeni publicznej ale też w prywatnych rozmowach w naszym środowisku wiemy wszyscy. A jednak ciągle słyszymy ile osób ulega naciągaczom wszelkiego autorabunku i straciła oszczędności całego życia. Dlatego temat spotkania jest tak społecznie ważny i potrzebny.

Świadomość, że żyjemy w świecie coraz bardziej otaczającej nas infrastruktury cyfrowej i raczej od niej nie uciekniemy - zaczynamy rozumieć. Zagrożenie jest duże i wszechstronne. Pozornie wydaje się, że jeśli nie posługujemy się komputerem, to nam nic nie grozi. Tymczasem niemal wszyscy używając telefonu komórkowego – i to wystarczy, żeby nas okradziono lub wyrządzono inną krzywdę.

Ogólnopolska akcja informacyjna i edukacyjna jest z pewnością jedną z form chronienia obywateli przed niebezpieczeństwem w sieci. Działania takie w dużym stopniu wynikają z założenia, że im więcej będziemy wiedzieli, co nam grozi i w jakich dziedzinach życia, musimy skupić swoją uwagę i ostrożność, tym pewniej unikniemy problemów. Dlatego musimy coraz więcej o współczesnych formach kontaktów między obywatelami a urzędami. Temu służy działalność E-Administracji (czyli załatwianiem spraw )– nie tylko urzędowych ale i prywatnych – przez internet lub telefon komórkowy ( w niej przecież większość ma dostęp do internetu).

Druga forma działalności E , to aplikacja mObywatel, która daje dostęp do swoich dokumentów t(ypu dowód osobisty, legitymacja emerycka, prawo jazdy). To duży i główny obszar, za pomocą, którego mogą dotrzeć do wiedzy o nas różni naciągacze. I tu jest miejsce na wiedzę i rozwagę zarówno do ludzi jak i samego siebie. Musimy wiedzieć, że naciągacze/ oszuści zwykle dysponują sporą umiejętnością manipulowania i utrzymywania nas w napięciu i strachu. Wiedzą o nas, naszej sytuacji, zdrowiu i psychice. Ułatwia to im przekonywanie, okłamywania nas, że ktoś z naszych bliskich jest chory, czy w innej pilnej potrzebie finansowej teraz i już, w tej chwili.

Tak, bądźmy czujni, ostrożni, rozważni i nieufni – sprawdzajmy, nie spieszmy się ze spełnianiem próśb i poleceń. Zwracajmy uwagę kto do nas mówi przez telefon ( niestety sztuczna inteligencja pozwala doskonale manipulować głosem aby był podobny do głosu naszych bliskich). To wyłudzane od nas informacje często służą do dalszych oszukańczych działań. Ten proceder nazywa się z ang. PHISHING te metody komplikują dotarcie do przestępcy. Pomocne może być elektroniczna metoda identyfikacji, potwierdzenia nas jako użytkownika, jest to Profil Zaufany.

Wiedza i wyjaśnienia jakie przekazała nam Pani profesor Czyrkowska uświadamiają nam w jak skomplikowanym i trudnym świecie żyjemy. Tym bardziej, że nasz wiek, wiedza i mechanizmy społeczne nie ułatwiają nam życia.

 

Dziękujemy naszej prelegentce prof. Aleksandrze Czyrkowskiej za ciekawy i pożyteczny wykład.

 

Na pocieszenie i poprawę nastroju w końcowej części spotkania z przyjemnością wysłuchaliśmy jesiennych piosenek w wykonaniu grupy wokalnej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce.

 Dziękujemy

Autorzy: Tekst; Antonina Skoruk

Zdjęcia; Irena Sidoruk