Narodowe czytanie literatury – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

  

       To już kolejny raz cała Polska czyta (nie tylko dzieciom). W Hajnówce też. Dzięki niezawodnej bibliotece.

       Czytanie miało się odbyć przed Urzędem Miasta, ale pogoda z nami pożartowała i ostatecznie wesele odbyło się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. „Gości było wiele”, słuchaczy trochę mniej. I jak u Wyspiańskiego zgromadzili się wyznawcy z różnych środowisk, grup wiekowych, panie i panowie – przy suto zastawionym stole (tak tradycja nakazuje). Wykonawcy zaprezentowali I akt dramatu Wyspiańskiego, bardzo starannie, z wyczuciem sytuacji i nastroju cech bohaterów.

A role mieli niełatwe, bo co innego Pan Młody – dekadencki artysta, chłopoman a co innego Panna Młoda – wiejska dziewczyna, choć znająca panów, „co się bawią z nami”.

       Bardzo ładnie – zapewnie i inteligentnie – wypadły dialogi flirtujące (Poety z Maryną, a potem z Rachelą, Żydówką, ale panną „modern”.

       W rolę księdza bardzo zgrabnie wczuł się nasz kolega – Edek Poniecki.

       Niespodzianką spotkania, przygotowaną przez gospodynie lokalu – panie bibliotekarki, była uczta weselna, na którą wszystkich zebranych zaprosiła pani Dyrektor Alla Gryc. Splendoru uroczystości dodała obecność pana Burmistrza.

       Cieszy także, że czytanie „Wesela” słuchać było 2 września tego roku w całej Polsce. Stało się ono okazją do przypomnienia i spopularyzowania tego znakomitego dramatu, głownie od strony bogactwa, różnorodności, jędrności języka, którego „skrzydlate słowa” ciągle fruwają jeszcze gdzie niegdzie urozmaicając coraz bardziej ubożejącą polszczyznę.

       Pamiętajmy więc, że „trza być w butach na weselu”, o czym wie doskonale Panna Młoda”, ale też uświadamia sobie pouczona przez Poetę, że pukające serce „to Polska właśnie”.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK