Strona Główna

Z wizytą u dzieci.

 

 

       W nowym roku akademickim sekcja teatralna Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozszerzyła formy swojej działalności na kontakty z dziećmi. Przygotowałyśmy czytanie fragmentów zapomnianej książki dla dzieci „Plastusiowy pamiętnik”.

 

       Odwiedziłyśmy jedną z trzecich klas Szkoły Podstawowej nr 4, by nie tylko zachęcić dzieci do samodzielnego czytania, ale też pokazać pamiątki z naszych szkolnych czasów (głównie zdjęcia), a także pięknego Plastusia wydzierganego z włóczki przez jedną z naszych koleżanek.

       Dzięki zaangażowaniu wychowawczyni, pani Grażyny Pawluczuk dzieci zobaczyły na slajdach akcesoria szkolne, których mówi treść książki. Świetną zabawą była próba pisania piórem z atramentem (oczywiście atrament znalazł się nie tylko na papierze).

       Najlepsi wykonawcy prac dostali nagrody. W części zajęć uczestniczyła także pani dyrektor szkoły Bożena Maria Markiewicz, bo szkoła realizuje program „Dawnych wspomnień czar – spotkania dalekie i bliskie”.

       Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy poznać szkołę – dzieci, pedagogów i porozmawiać o problemach dzisiejszej szkoły.

       Dziękujemy za spotkanie.

       Natomiast dzięki kontaktom z p. dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedziliśmy z tą samą lekturą także świetlicę socjoterapeutyczną prowadzoną przez MOPS. Ta placówka ma naturalnie inny charakter niż szkoła, prowadzi działalność opiekuńczą, wspomagającą szkołę i rodziny. Ale dzieci są przecież podobne. Poza czytaniem, lepiliśmy – wszyscy plastelinowe ludziki, opowiadaliśmy o dawnej szkole, dzieci zaś prezentowały swoje prace plastyczne. Od wychowawczyń dowiedziałyśmy się o funkcjonowaniu świetlicy i charakterze pracy w niej.

       Na koniec wizyty poczęstowaliśmy dzieci słodyczami i owocami a one podarowały nam wykonane przez siebie serduszka.

       Sądzimy, że były to pożyteczne i ważne w działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku działania, poszerzające zakres naszych kontaktów ze środowiskiem.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Halina BUDNA