Polsko-ukraińskie wakacje w Puszczy Białowieskiej

 

 

,,Tu żyjemy, tu działamy” polsko-ukraińskie wakacje w Puszczy Białowieskiej.

 

       Etap 1 – Rajd rowerowy.

       W ramach rozpoczęcia projektu ,,Tu żyjemy, tu działamy” wzięliśmy udział we wspólnym rajdzie rowerowym do Starej Białowieży na miejsce ogniskowe zwane ,,Filipówka” dn. 27.06.2023r.

       Po wspólnym posiłku i regeneracji sił, zapoznaliśmy się poprzez zabawę, spacerowaliśmy po lesie.

       Celem rajdu była integracja środowisk oraz nawiązanie przyjaźni oraz promowanie aktywnego spędzania czasu w Puszczy Białowieskiej.

       Etap 2 – Warsztaty lasoterapii.

       Drugim z działań zaplanowanych w ramach projektu był warsztat lasoterapii, który odbył się 20.07.2023r.

       Lasoterapia, to terapeutyczna moc płynąca ze spacerów po lesie. O jej podstawowych technikach opowiadała p. Magdalena Gryc. Wśród spacerujących byli dorośli i dzieci. Dzieciom przygotowano dodatkowe aktywności – ,,leśne bingo”, ścieżkę sensoryczną, budowanie szałasu.

       Warsztat prowadzony był z wykorzystaniem specjalnego zestawu kart. Można było przejść boso po leśnej ścieżce, przytulić się do drzewa.

       Na zakończenie spotkania na leśnym stadionie (mimo małego deszczu) był piknik, podczas którego wysłuchaliśmy VI symfonii Beethovena.

       Było to niezwykle ciekawe spotkanie i doświadczenie.

       Etap 3 – Warsztaty florystyczno-plastyczne. 02.08.2023

       Trzecim z działań zaplanowanych w ramach projektu ,,Wakacje polsko-ukraińskie w Puszczy Białowieskiej” to były warsztaty florystyczno-plastyczne, które odbyły się w Czytelni dla Dorosłych hajnowskiej biblioteki.

       Pani Magda G. zapoznała uczestników co możemy i w jaki sposób wykonać prace z zasuszonych płatków, kwiatów, traw, paproci (obrazki, laurki, bukiety itp.). Materiały zostały wcześniej przygotowane przez p. Magdę i p. Asię. Powstały różne, piękne kompozycje na kolorowych tłach w/g pomysłu i fantazji uczestników.

       Kolejnym zadaniem było ręcznie ozdabianie kamieni pisakami. Jest to zabawa pochodząca z Czech i polega na przygotowaniu kolorowego kamyka z zapisanym kodem pocztowym miejscowości z której pochodzimy i pozostawienie go w dowolnym miejscu podczas podróży a osoba, która go znajdzie dowiaduje się skąd jest ten kamyk. Powstały kolorowe i śmieszne prace.

       Warsztaty odbyły się w bardzo miłej i wesołej atmosferze oraz ze słodkim poczęstunkiem.

       Etap 4 – W dniu 02 września 2023 grupa osób z UTW wzięła udział w czwartej, ostatniej już odsłonie projektu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce „Wakacje Polsko-Ukraińskie w Puszczy Białowieskiej”. Na zakończenie projektu odbył się spacer edukacyjno-przyrodniczy z leśnikiem.

       Uczestnicy przeszli spacerkiem po puszczy, w czasie którego Pan Leśnik bardzo ciekawie opowiadał o napotykanej po drodze roślinności. Spacerując po puszczy na co dzień nie zwracamy uwagi na otaczającą nas przyrodę. Ten spacer z człowiekiem lasu był naprawdę edukacyjny, pan bardzo interesująco mówił o każdym drzewie, roślinach napotykanych po drodze, ich pochodzeniu, znaczeniu w ekosystemie i wykorzystaniu przez człowieka.

       Spacer zakończono ogniskiem z pieczeniem kiełbasek na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Całe spotkanie odbyło się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

       Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas do udziału w projekcie.

Autor: Anna TELENTEJUK, Antonina FIEDORUK

Foto-galeria: Anna TELENTEJUK, Irena SIDORUK