Zakończenie uniwersyteckiego sezonu rowerowego 2023r

 

 

 

       Zakończenie uniwersyteckiego sezonu rowerowego członkowie UTW uczcili w dniu 12 września 2023r. rajdem rowerowym. Dwudziestu czterech cyklistów pod przewodnictwem Anny Telentejuk i pilotażu Eugeniusza Makarewicza wyruszyła trybą hajnowską.

Pierwszy przystanek po 7 km przy strumyku Dubitka, obok rezerwatu „Dębowy Grąd”, gdzie krótką informację o rezerwacie przekazał kolega Makarewicz. Oczywiście pamiątkową fotkę  z uczestnikami zrobiliśmy przy tablicy z napisem rezerwat przyrody Dębowy Grąd. Potem ruszyliśmy w kierunku wsi Budy, tuż za wsią mamy kolejny przystanek by zobaczyć piękne i potężne dęby puszczańskie a przy największym sprawdziliśmy ile osób potrzeba by go objąć. Udało się to 6 osobom. Kolejne pamiątkowe zdjęcie przy kapliczce Sybiraków i udajemy się w dalszą drogę w kierunku wsi Teremiski. Skręcamy do osady Teremiski-Dabrowa, potem trybą wilczą, drogą narewkowską docieramy do szlaku edukacyjnego „Skrzydlaty drapieżca”. Chwila postoju i ruszamy dalej  do zadaszonej wiaty o nazwie Filipówka, gdzie zatrzymujemy się by coś zjeść i nabrać sił przed kolejnym punktem wyprawy czyli przejście po szlaku dębów królewskich na uroczysku Stara Białowieża. Garść informacji o tym miejscu przekazał kolega Makarewicz. Wracaliśmy drogą powrotną przez Teremiski, Budy, trybą hajnowską do Hajnówki. W sumie pokonaliśmy ponad 33 km. Pogoda i humory dopisały.

       A skoro to nasz ostatni tegoroczny rajd rowerowy pora by podsumować nasze rowerowe osiągnięcia. Sezon rozpoczęliśmy 24 maja 2023r. rajdem rowerowym do rezerwatu Szczekotowo. Grupa cyklistów pod przewodnictwem Eugeniusza Wołkowyckiego leśnymi traktami pokonała 22 km trasę. Kolejna wyprawa to rajd w dniu 3 lipca do dębu Dunin, po drodze podziwialiśmy aleję lipową w Smolnym Sadku. Chętnych na przejażdżkę rowerową uzbierało się w ilości 24 osób a trasa liczyła 35 km. Trzeci rajd tym razem pod przewodnictwem Anny Telentejuk i pilotażu Eugeniusza Makarewicza odbył się 24 lipca rozpoczynając cykl „zwiedzamy Puszczę Białowieską”. Tematem przewodnim naszego wypadu i kolejnych następnych było poznawanie ciekawych zakątków Puszczy Białowieskiej. Trasa prowadziła  m.in. do rezerwatu Lipiny i potem tzw. szlakiem „Puszczańskie mokradła” wracaliśmy do Soroczej Nóżki i przez Nowosady – Dubiny wróciliśmy do Hajnówki. W rajdzie wzięło udział 21 członków UTW i pokonaliśmy w sumie 22 km. Czwarta wyprawa odbyła się 11 sierpnia odwiedzając po drodze osadę Sacharewo, rezerwat Głęboki Kąt, rzekę Leśną. Tym razem było 25 uczestników i pokonaliśmy ok. 26 km.

       Jak widać zainteresowanie aktywnym rodzajem wypoczynku na rowerach wśród członków UTW jest spore i teraz z niecierpliwością będziemy czekali na rozpoczęcie nowego sezonu rowerowego w 2024r.

       Organizatorom tych wyjazdów i przewodnikom serdecznie dziękujemy za pięknie i pożytecznie spędzony czas.

Autor: Eugeniusz MAKAREWICZ

Foto-galeria: Irena SIDORUK, Eugeniusz MAKAREWICZ