XI Rajd Bierwiaczonka

 

 

       Z inicjatywy Urzędu Miasta Hajnówka oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce odbył się w dniu 17.09.2023r. XI Rajd Bierwiaczonka. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Hajnówki po raz kolejny uczcili pamięć tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Zebranych na parkingu przy ul. Celnej powitał Burmistrza miasta Jerzy Sirak. Następnie grupa rowerzystów licząca ok. 120 osób pod przewodnictwem zastępcy burmistrza miasta Hajnówka Ireneusza Kiendysia wyruszyła leśną trybą hajnowską w kierunku wsi Budy (ok. 10 km) gdzie znajduje się pomnik ku czci żołnierza plutonowego Bolesława Bierwiaczonka tragicznie zmarłego w obronie miasta Hajnówki. Ten niespełna 23 letni młody żołnierz w obronie naszego miasta w 1939 r. został ciężko ranny i po ewakuacji zmarł we wsi Budy. Tu też pierwotnie został pochowany a w 1973r. zwłoki Bierwiaczonka ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Wojskowy w Białymstoku.

       Wśród uczestników rajdu znalazło się 17 członków Uniwersytetu III Wieku, którzy dzielnie towarzyszyli cyklistom aż do wsi Budy. Tu też odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem bohaterskiego żołnierza. Następnie wszyscy zebrani udali się do „Zajazdu u Kolarza” by z apatytem zjeść serwowany tam bigos z kiełbaską. Kolejnym punktem programu było m.in. śpiewanie pieśni patriotycznych, oczywiście prym wiodła nasza 17 osobowa ekipa.  Jako że pogoda i humory dopisywały nasi członkowie postanowili zaliczyć dodatkowo mini rajd po Puszczy Białowieskiej i z Bud wyruszyliśmy w drogę powrotną ale już inną trasą a więc trybą zwierzyniecką a potem trybą pojedynacką z przystankiem pod wiatą Lipiny, po drodze pokonując liczące sobie 197 m n.p.m. najwyższe wzniesienie w polskiej części Puszczy Białowieskiej, co niektórym uczestnikom dało się mocno we znaki i trzeba było ten odcinek momentami pokonać pieszo. Potem w miłych nastrojach wracaliśmy do Hajnówki przez wieś Lipiny.

Autor: Eugeniusz MAKAREWICZ

Foto-galeria: Eugeniusz MAKAREWICZ