Z podniebnych szlaków do Szkoły Orląt.

 

 

   6 maja Uniwersytet Trzeciego Wieku przyjmował bardzo nietypowego gościa. Z wykładem o Dęblińskiej Szkole Orląt jako kuźnią kadr polskiego lotnictwa odwiedził nas płk dypl. (rez.) pil. dr inż. ADAM BONDARUK adiunkt w Katedrze Nawigacji WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH w Dęblinie.

 

   Nasz gość pochodzi z Narewki, ale całe dorosłe życie związał z lotnictwem – od Liceum Lotniczego poprzez Akademię Obrony Narodowej, dalszą pracę szkoleniową i naukową w Polsce i USA do aktualnej pracy naukowej w WSOSP.

     Ma na koncie wylatanych 1550 godz., z sukcesami uprawia wielobój lotniczy.

   W przedstawionym wykładzie – ilustrowanym slajdami i filmami – przedstawił nam historię polskiego lotnictwa XX w. stanowiącego dzisiaj chlubną tradycję i podstawę do dumy.

   Początki polskiego lotnictwa wiążą się z odbudową państwowości po 1918 r., kiedy to jedynym lotniskiem (po wygranym powstaniu wielkopolskim) były podpoznańskie ŁAWICE. Wtedy też pojawia się znak symbolizujący polskie lotnictwo biało-czerwona szachownica lotnicza (twórca por. pil. Stefan Stec) i hymn lotników z pięknymi patriotycznymi słowami.

   Szkolnictwo lotnicze datuje się od 1925 r. (szkoła w Grudziądzu), ale szkoła dęblińska powstała w 1927 r.

   Rozwój tej uczelni w sposób nowoczesny, z bogatymi zbiorami prezentuje powstałe w 2012 r. MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH.

   Szkoła dęblińska w latach 90-tych XX w. przeszła reformę strukturalną przystosowującą ją do zachodnioeuropejskich rozwiązań i naszego wejścia do NATO.

   Dziś WSOSP to uczelnia wojskowo-publiczna o charakterze zawodowym. Dwa wydziały kształcą studentów wojskowych i cywilnych. Kształcenie jest dwustopniowe – licencjackie lub inżynierskie i magisterskie.

   Piloci są kształceni wszechstronnie i nowocześnie na symulatorach i statkach powietrznych. Popularność wydziału lotniczego jest ogromna. Kształci od pewnego czasu także kobiety.

   Jako ciekawostkę wykładowca wymienił kilku wybitnych pilotów pochodzących z ziemi Hajnowskiej.

   Absolwenci dęblińskiej szkoły to doskonale wyszkolona kadra latająca dzisiaj na bojowych samolotach MIG–29, szkoleni są piloci też do obsługi najnowocześniejszych maszyn F–16. Nasi piloci są wysoko cenieni w świecie, z sukcesami uczestniczą w zawodach międzynarodowych.

   Wykład pana pułkownika zrobił na nas ogromne wrażenie i wzbudził wielkie zainteresowanie, choć słuchaczami były głównie panie.

   Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu wykładowcy za niezwykle obrazowy, ciekawy i przystępny sposób prezentacji tematu.

   Za szlaków podniebnych na ziemię w sposób ogromnie sympatyczny sprowadziły nas dzieci z zespołu teatralnego prowadzonego przez p. Wierę Masajło inscenizacją bajki Kozucha–Kłamczucha.

Autor: mgr Antonina SKORUK

Foto-galeria: Zbigniew ANGIELCZYK